Latest Post
istanbul ıhlamurkuyu tadilat ustası
Ümraniye Çatı Tadilat Ustası

çatı onarım ustası

çatı onarım ustası ; Yeni binaların inşasında ve eski binaların yeniden inşasında yeni bir çatı oluşturmak en zor aşamadır. Çatı ustaları çatıya özel bir dikkatle yaklaşır. Çatıcılar farklı tipte çatılar ve kaplamalar kullanırlar. Kurulumu kolay yumuşak bir çatı veya dayanıklı bakır bir çatı seçebilirsiniz. 

Yapı malzemelerindeki farklılıklara rağmen, çatıyı kurarken doğru teknolojiyi takip etmeli ve adımları atlamamalısınız. Evin soğuktan ve nemden korunması, hizmet ömrü buna bağlı olacaktır. Hizmet süresi, öncelikle bahsedeceğimiz çatı kaplama işlerinin teknolojisi ile sağlanmaktadır.

1. Çatı türleri

Çatı kaplama yapılarının çeşitliliği, aşağıdaki çatı türleri ile temsil edilir: tek eğimli, üçgen, dört eğimli, çok ızgaralı, tavan arası, kalça. Listelenen türler görünüşte birbirinden farklıdır.

Bir çatı inşa etmek için geçen sürede de önemli bir fark belirgindir. En basit ve en hızlı çatı, eğimli bir çatıdır. Ve örneğin, eğimli bir çatı, zamanınızın çok daha fazlasını alacaktır.

İstanbul bölge çatı onarım ustası hizmetinizde

2. Çatı yapısının ana unsurları

Tarafımızdan listelenen çatıların neredeyse tamamı standart bir unsur setine sahiptir. Bu durumda, üzerlerindeki yükün parametreleri dikkate alınmalıdır. Standart çatılar için elemanların optimal özelliklerini dikkate alacağız.

1. Mauerlat, kirişli bacakların dayandığı bir bardır. Yapının duvarlarına yükleri dağıtır. Malzemenin standart kesiti 150×150 milimetredir;

2. Sırt kirişi – kirişlerin üst uçlarını üzerine monte etmek için çatının üst kısmına yerleştirilen bir hareket. Levhaların boyutları esas olarak 50 x 200 milimetredir;

3. Raflar – sırt kirişini destekleyen bir eleman. Bu durumda çubuğun bölümü iki değerde olabilir: 100×10 veya 100×150 milimetre;

4. Sıkma, aşıklar, payandalar gibi ek elemanlar da kullanılır. İki boyutta sunulabilirler – 50×100 ve 100×150 milimetreden;

5. Bir torna oluşturmak için iki tür malzeme kullanılır: 50×50 çıta veya 20 x 150 milimetre boyutunda bir çıta tahtası;

3. Çatı kaplama işleri prosedürü

Öncelikle, proje üzerinde öngörülemeyen durumların meydana gelmemesi için bina kutusunu ölçmek gerekir;

Ardından çatı ustaları aletleri (büyük bir sete sahipler) ve inşaat malzemelerini hazırlar. Elemanların kurulumuna geçmeden önce kereste antiseptik ile muamele edilmelidir.

Çatıyı kurmanın ilk adımı, Mauerlat’ın montajıdır ve her şey kaplamanın döşenmesiyle sona erer. Çatı sıcak bir yapı ifade ediyorsa, o zaman ısı yalıtımı (çatı kaplama pastası) gereklidir.

Kurulumun tüm aşamalarını daha ayrıntılı olarak ele alalım:

1. Mauerlat’ın Kurulumu

Çoğu zaman, Mauerlat, çelik takviyeden yapılmış bir takviye çerçevesine tutturulmuş ankraj bağlantı elemanları kullanılarak sabitlenir. O sırayla armopoyalarda yattı. Armopoyas, düz duvarların çevresi boyunca kurulan beton bir yapıdır.

 

2. Kiriş ayaklarının Mauerlat’a sabitlenmesi

Bacakların montajı çok basittir – profiller ahşap vidalarla sabitlenir ve yapı da uzun çivilerle güçlendirilir.

3. Kirişlerin montajı

Eğimli bir çatı örneğini kullanarak bu adıma bakacağız. Katmanlı sistem tipi, tüm kurulumun hemen çatıya yapılmasına izin verir. İşlemin başlangıcında, bir sırt çubuğu kurulur ve daha sonra sırtın kendisi üzerine döşenir. Tüm sabitleme, metal veya profillerden yapılmış bağlantı elemanları kullanılarak yapılır.

çatı tadilat ustası
çatı tadilat ustası
4. çatı yalıtımı

Isı yalıtım tabakası ya bazalt yünü ya da genişletilmiş polistiren plakalarla döşenmiştir. Tüm ek yerleri bantla izole edilmelidir.

5. Çatı su yalıtımı.

Su yalıtım tabakası, saçaklardan sırta doğru bir yörünge boyunca döşenmiştir. Bu aşama yapıyı yağmurlar veya eriyen karlar sırasında sızıntılardan korur. Su yalıtım filmi kullanılarak iki kat halinde yapılabilir. Çoğu zaman inşaatçılar gyrofobik malzemeler kullanır, bu nedenle film gerekmez.

6. Torna tezgahının montajı

Bu, tüm çatı kaplama işlerinin nispeten kolay bir adımıdır. Çıtayı sabitlerken, çatı ustaları kirişleri, kendinden kılavuzlu vidalar veya çivilerin yanı sıra tutturucular kullanarak kirişlere bağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ARAYABİLİRSİNİZ