Mayıs 23, 2022
11 11 11 ÖÖ
istanbul ıhlamurkuyu tadilat ustası
Latest Post
istanbul ıhlamurkuyu tadilat ustası
üsküdar çelik konstrüksiyon

Çelik konstrüksiyon çatı

Çelik konstrüksiyon çatı : Çelik çatı sistemlerinin, ticari yapılardan sonra dayanıklılığı, sürekliliği geniş ve temiz bir açıklık geçebilme ve fleksibilite geri dönüşebilme tesisatın yerleşmesinde kolaylık getirmiştir.  Depremde daha iyi performans, hortum gibi doğal afetlerde yukarıdan emilmeye karşı daha iyi dayanıklık olmaktadır. Haşere oluşumuna sebep olmama çevresel atıkların azlığı gibi özelliklerinden dolayı ABD’de ve Kanada’da konutta kullanımı yaygınlaşmıştır.

Çelik konstrüksiyon çatı

Ülkemizde üretilen çelik hadde profil çeşitlerinin azlığı nedeniyle istenilen kesite en yakın, büyük kesitin kullanılması çelik yapılarda ortalama % 15-20 fazla malzeme kullanımına neden olmaktadır. Yapı ölü yükünün az olması sebebiyle deprem kuvvetlerine daha az maruz kalan hafif çelik sistemler, Kuzey Amerika’da, hortum gibi doğal afetlerde de olumlu performans göstermiştir.

Çelik konstrüksiyon çatı
Çelik konstrüksiyon çatı

Montaj elemanları ve yöntemleri, vida, bulon, punto, perçin, kaynak gibi bağlantı elemanları ile ankraj elemanları olarak ele alınır.  Kaynakla birleşim galvaniz kaplamalarının zarar görmesi, şantiye şartlarında kalite kontrolünün zor olması demektir.

Çelik çatı

Ağır kaynak makinesinin taşınma güçlüğü, diğer yöntemlere göre daha uzun zaman alması, sökülmesi ve değiştirilmesi güçlüğü nedenleriyle tercih edilmemektedir.

Hafif çelik sistemlerde bağlantılar ise genellikle hafif çelik elemanların, beton veya diğer çelik elemanlar ile birleşimlerinde kullanılır. En yaygın olarak, hafif çelik yapılarda profillerin birbiri ile montajında, kendinden delme özelliği olan vidalar – Self- Drilling Screws- kullanılmaktadır.

Punto ile montaj da aynı kaynaklı birleşimde olduğu gibi daha sonradan elemanların sökülmesi ve sökülen elemanların tekrar kullanılması zorluğu, punto noktalarında ezilen profillerin galvaniz kaplamasının zarar görmesi gibi nedenlerle tercih edilmemektedir.

 

Bir fikir “Çelik konstrüksiyon çatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ARAYABİLİRSİNİZ