Main Menu

Karot Beton Delme

Beton kesme karotcu

Karot Beton Delme ; işlemi, yatayda ve düşeyde, donatılı veya donatısız her türlü Karot Beton Delmi titreşim olmaksızın yapılabilmektedir.  Ø16 mm çaptan başlayarak, Ø500 mm çapa kadar beton delme işi yapılmakta olup; belirli çaplarda 10 m derinliğe kadar beton delinebilmekte dir.

Çeşitli amaçlarla, yapılarda Karot Beton Delme yardımıyla delinir. 

İsteğe bağlı şablon ile tam merkezinden beton delme yapılabilir. Ayrıca acılı delim yapmakta mümkündür. Firmamızın faaliyet konuları, beton delme karot beton kesme filiz ekimidir.  Beton delme işi karot makinesi ile yapılır.  Bu teknik en çok tesisat deliklerinin açılmasında, küçük ebattaki açılımlarda, depremde zarar görmüş binalardan numune alınmasında kullanılmaktadır.

1) TESİSAT DELİKLERİNİN AÇILIMI:
Elektrik, şu ve doğalgaz tesisatı ile gider deliklerinin açılmasında karot makinesi kullanılır. Bu açılımlar genellikle ufak çaplarda dır.
3) BETONDAN NUMUNE ALINMASI:
Çeşitli nedenlerle betondan numune alınmakla beraber, en çok depremde hasar görmüş binalardan numune alınmaktadır. Alınan numune, ilgili laboratuvarlarda incelenerek rapor verilmektedir.
2) KÜÇÜK EBATTAKİ AÇILIMLAR:
Havalandırma delikleri, pencere yeri açılımlarında karot makinesi kullanılmaktadır.

Bunlar dışında kaya kesme makinesinin kurulmasının mümkün olmadığı açılımlarda, yine karot makinesi kullanılmakta ve yan yana delikler açılarak tıraşlama yöntemiyle istenilen ebatlarda beton delme işi yapılmaktadır. Farklı çaplarda ve farklı beton kalınlıklarında, istenilen ebatlarda beton delmek mümkündür. Beton

Karot Beton Delme

Karot Beton Delmi

içerisinde bulunan demir ve donatı, beton delme işlemi esnasında makineyi zorlamadan delme işi yapılır.  Ayrıca yatay ya da düşeyde alınabilmekte dir. Çalışırken titreşim yapmaz ve sıfır vibrasyonlar beton delinir.  Teknolojinin gelişmesiyle bugün karot makinesi ile uygun aparratlar kullanarak 4m derinliğe kadar beton delinebilmekte dir.

Karot makinesi su ile çalışmaktadır. 

Bu nedenle uygulama yapılan alanda çevre temizliği için önlem almakta fayda vardır.  Makinenin kullanıldığı bir diğer alan da, sanayi tipi makinelerin çalışacakları yere sabitlenmesidir. Zemine veya perdeye bağlanacak her türlü makine ve malzemelerinin şablonlu delikleri karot makinesi ile delinir. Ayrıca çelik konstrüksiyon binaların unutulan ankra jlarının delikleri karot makinesi ile delinmektedir.

Arkasına ulaşılamayan her türlü perde ve döşeme de, beton kalınlığı en çok 2,5 metreye kadar, yine karot makinesi kullanılarak delinebilir. Karot makinesi ile her türlü kaya ve mermeri delmek mümkündür. Sadece delinecek olan alanın türüne göre, uygun karot uçları kullanmak gereklidir.

Karot Beton Delme

Karot Beton Delmi

Aslında bu konu karotla beton delme işinde çok önemli bir ayrıntıdır. Yapılacak ise göre, uygun malzeme kullanılmadığı takdirde;  gerek maliyet açısından, gerekse iş gücü ve zaman açısından zarara uğranılması muhtemeldir.

Beton delme işlemine başlamadan önce, işlem yapılacak yerde aplıkasyonun yapılması, yanlış bir uygulama yapılmaması açısından daha sağlıklı olacaktır. Karot makinesi, delim yapılacak yere çok iyi sabitlenmeli ve titreşim önlenmelidir. Sabitlemenin iyi yapılmaması halinde beton delme işlemi esnasında karot ucunda kırılma meydana gelir ve işlem tamamlanamaz.

Değişik marka ve modelde, farklı özelliklerde birçok karot makinesi vardır. Beton delme kapasiteleri, motor gücü, kullanılan aparatlar açısından aralarında farklılıklar bulunmaktadır.  Bu yüzden yapılacak olan delme işlemine uygun makine seçmek gerekir. Karot makinesinin kullanımı her ne kadar kolay gibi görünse de, teknik açıdan deneyim ve birikim isteyen bir iştir.

Ayrıca ağır ve tehlikeli işler kapsamında olduğu için, çalışma esnasında güvenlik tedbirlerini en üst düzeyde tutmakta fayda vardır.  Makineyi kullanacak kişilerin, konusunda uzmanlaşmış, deneyimli ve iş güvenliği tedbirlerine tam anlamıyla uyan çalışanlar olması gerekir.« (Previous News)2 Comments to Karot Beton Delme

  1. […] yerlerin daha kolay, daha zararsız ve daha hızlı delinmesi için üretilmiştir. Bir çok marka karot makinesi […]

  2. […] Karot makinesi, sert zeminlerin delime de kullanılan ucuna silindir şeklinde karot […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir